Home Achievements and Media Text

Achievements

Awards

 

 

Achievements in HKDSE 2015 [Details]

 

Achievements in HKDSE 2014 [Details]

 

Achievements in HKDSE 2013 [Details]

Students with outstanding results in HKDSE: 
SUNG KA LEE, NG LEE FU LILITH, YU HIU PAN, CHAN TSZ ON, FONG KWOK HO (from left) 

 

Achievements in HKDSE 2012

Achievements_in_HKDSE_2012

Students with outstanding results in HKDSE:
TANG HOK HIM WISELY, LAU WAI FAN, LUI CHI CHUNG, WONG MAN YEE (from left)

Secondary School Mathematics and Science Competition 2012-2013
Medal Winners (form left to right)
5E Chen Tsz Chun Angus (Bio)
5D Mok King Him (Math)
5E Cheung Chi Kit (Chem)

The Sir Edward Youde Memorial Award Prize for Senior Secondary School Students 2011-2012

Members of The Hong Kong Academy for Gifted Education 2012


Members of The Hong Kong Academy for Gifted Education 2012 (from left)
3B Lam Tsz Kin (Leadership) 
3C Law Man Chung (Leadership)  
3B Tang Po Ying (Humanities)
3D To Yan Wa (Humanities)
4E Kong Chun Ho (Science)
4E Robin Fong (Mathematics)  
4E Chen Tsz Chun, Angus (Science)
4E Ho Ka Yue (Mathematics)

 

2011-2012 Awards List [PDF

Hong Kong Schools (63rd) Speech Festival : Student Awards

http://www.hksmsa.org.hk

 

Class No Name Entry Prize
1A 11 Li Ka Ching Solo Verse 3rd place
1A 14 Lok Kwan Yin Solo Verse 1st place
1A 14 Lok Kwan Yin Solo Verse 1st place
1A NA 1A Choral Speaking 1st place
3D 10 Leung Chung Yin Dramatic Duologue 2nd place
3D 18 To Yan Wa Dramatic Duologue 2nd place
3D 18 To Yan Wa Solo Prose 2nd place
3D NA 3D Choral Speaking 3rd place
4B 9 Lau Wing Lam Solo Verse 3rd place
4E 2 Chan Sze Wai Public Speaking Solo 3rd place
4E 27 Kong Chun Ho Public Speaking Solo 3rd place
5B 10 Lee Wai Ling Public Speaking Solo 3rd place

The Sir Edward Youde Memorial Award Prize for Senior Secondary School Students 2010-2011


Shum Ka Yu (5E)

Australian Mathematics Competition 2011
( 全球46位獎牌得主港佔其4  大公報 27-03-2011 )


Ma Lok Man (5E)

 

2010我愛香港十大模範少年選舉 (獲獎同學 - 吳韻薇同學)

  

 

第二十三屆香港特別行政區十大傑出學生選舉 (2010) (傑出學生二十大 - 吳韻薇同學)

 

 

新界區十大傑出學生選舉 (傑出學生(優勝盃) - 吳韻薇同學)

 


 
(吳韻薇同學及陳雅雯同學)

 


Wiseman Education

Name

Class

Awards

Lui Chi Chung

4E

Top 3% in English Builder

Ying Tik Hang Alex 4E Top 3% in English Builder
Andy Ma 4E Top 3% in English Builder
Tang Hok Him Wisely 4E Top 5 in English Builder
 
 

 

 

 


Hong Kong School Drama Festival 2009-2010

Awards

Name

Chinese Name

Class

Outstanding Actor

Ng Cheuk Hang

吳卓恒

2B

Outstanding Stage Effect

Lam Ki Fung

林奇鋒

6B

Lo Chi Yan

盧智仁

3B

Fung Chun Kit

馮振傑

3D

Outstanding Cooperation

To Yuen Ting

杜婉婷

2B

Ng Cheuk Hang

吳卓恒

2B

Chan Wing Ki

陳穎祈

2C

Mau Wan Yi

繆韻怡

2D

Po Wai Kwan

布煒筠

2D

Tsoi Sui Yu

蔡緒裕

3A

Chan Cheuk Sze

陳倬思

3B

Lau Chui Shan

劉翠珊

3D

Yan Mei Ching

甄美晴

3D

Ng Ho Yan, Joy

吳可恩

3E

Chow Yuk Chun

周鈺真

3E

Wong Suet Ying

黃雪瑩

4C

Chung Wan Sze

鍾蘊詩

4D

Leung Sze Pui

梁詩珮

4D

Siu Lee Ping

蕭莉冰

4D

Ho Fung Yee

何鳳誼

4D

Lam Hiu Man

林曉文

4D

Shum Ka Yu

沈嘉雨

4E

Cheung Ho Yeung

張浩楊

4E

Chan Hoi Ki

陳凱祺

6A

Lam Ki Fung

林奇鋒

6B

 
 

 

 


THINK Series 2010

 

Name

Class

Competition

Award

1.

Fong Kwok Ho

3B

Video Competition 2010

Best Directing Award
2nd Runner-Up

2.

Chan Tsz On

3B

Video Competition 2010

Best Directing Award
2nd Runner-Up

3.

Lo Chi Yan

3B

Video Competition 2010

Best Directing Award
2nd Runner-Up

4.

Kwong Ka Long

3B

Video Competition 2010

Best Directing Award
2nd Runner-Up

5.

Lo Hok Kan 

3B

Video Competition 2010

Best Directing Award
2nd Runner-Up

6.

Ho Ka Kit

3B

Video Competition 2010

Best Directing Award
2nd Runner-Up

7.

Leng Yau Sing

3D

Video Competition 2010

Most Creative Award
2nd runner-up

8.

Lee Wai Ling

3D

Video Competition 2010

Most Creative Award
2nd runner-up

9.

Ho Ka Yu

3D

Video Competition 2010

Most Creative Award
2nd runner-up

10.

Ho Cheuk Yin

3D

Video Competition 2010

Most Creative Award
2nd runner-up

11.

Lee Sheung Wing

3D

Video Competition 2010

Most Creative Award
2nd runner-up

12.

Yan mei ching

3D

Video Competition 2010

Most Creative Award
2nd runner-up

13.

Lo Ho Chun

4C

Video Competition 2010

Best Caption Award
1st  runner-up

14.

Yum Chi Hang

4C

Video Competition 2010

Best Caption Award
1st  runner-up

15.

Yeung Ngai Fung

4C

Video Competition 2010

Best Caption Award
1st  runner-up

16.

Lee Tsz Fung

4C

Video Competition 2010

Best Caption Award
1st  runner-up

17.

Hon Cheuk Hang

4E

Snapshot Competition 2010

Best Caption Award - 
Champion

Video Competition 2010

Best Directing Award - 
2nd Runner-up

18.

Chan Hiu Fan

4E

Video Competition 2010

2nd Runner-up

19.

Chong Chun Wing

4E

Snapshot Competition 2010

Best Caption Award - 
Champion

Video Competition 2010

2nd Runner-up

20.

Shum Ka Yu

4E

Snapshot Competition 2010

Best Caption Award - 
Champion

Video Competition 2010

Best Directing Award - 
2nd Runner-up

21.

Tsang Wing Yi

4E

Video Competition 2010

Best Directing Award - 
2nd Runner-up

22.

Yeung Ho Cheung

4E

Video Competition 2010

2nd Runner-up

23.

Ma Lok Man

4E

Snapshot Competition 2010

Best Caption Award - 
Champion

24.

Ip Tsz Wa

4E

Video Competition 2010

Best Directing Award - 
2nd Runner-up

 
 


The Sir Edward Youde Memorial Award Prize for Senior Secondary School Students 2009-2010

Award photo

Lau Ching Yiu (5D)


設計與科技學會參加城市大學舉辦之: 5th Hong Kong Underwater Robot Challenge 2010 奪得全港第3名,並獲$3000獎金。

詳情請瀏覽以下網址 http://www.ee.cityu.edu.hk/rovcontest/


Australian Mathematics Competition 2009 ﹝澳洲數學公開比賽﹞

AMC Photo

 

Awards

Class

Name

姓名

Prize & Prudence Awards

4E

Ma Lok Man

馬樂民

 

Statistics Creative-writing Competition for Secondary Students
﹝中學生統計創意寫作比賽﹞

SCW photo

 

SCW photo

 

Awards

Class

Name

姓名

Champion

5D

Lau King Yiu

劉景耀

  題目:不公平的考試

學生在數學科其他獲獎記錄


香港創意思維活動競賽

3月27日至28日 本校學生於「飛天本領」第二組別勇奪冠軍、最佳風格獎及即興題最佳表現獎, 
並於5月26日至29日代表香港參加在美國密歇根州立大學舉行之創意思維活動世界賽。

om's photo

 

3B - 陳子安

3B - 陳倬思

3B - 李俊傑

3B - 劉卓敏

3D - 黃家榮

3D - 甄美晴

3D - 陳唯宇

創意思維官方網頁 http://www.odysseyofthemind.com/


第六十一屆校際朗誦節成績

普通話組

佛教詩文作品朗誦冠軍  (2B 劉穎琳)       
篇章:華嚴經之賢首菩薩品第八

其他獎項包括:15張優良獎狀及 4張良好獎狀

粵語組

詩文集誦冠軍
篇章:塞下曲六首 (其三及 檀香扇

女子詩詞獨誦季軍 (2A陳熙晉)         
篇章:渡荊門送別 及 喜遷鶯

男子散文獨誦季軍 (2E潘梓聰)        
章:朗誦 (節錄)

其他獎項包括:21張優良獎狀及 2張良好獎狀

英語組

詩詞獨誦亞軍  (4E 沈嘉雨)                       
篇章:Kidnapped!

其他獎項包括:24張優良獎狀及2張良好獎狀


The Hong Kong Inter-School Fencing Championships 2009-2010

Individual Event (Kowloon Section)

Girls' Epee :

B Grade
Second runner-up: Hung Yuk Ying 4B

Student's Photo